Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

Multiparametrik Prostat MR

Multiparametrik prostat MR, prostat bezinin anatomik ve fonksiyonel anlamda mükemmel bir şekilde çözümlenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda prostat kanserinin tespiti ve evrelendirilmesi için de bir araç görevi görür.

Multiparametrik Prostat MR

Multiparametrik Prostat MR Nedir?

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanserdir. Prostat kanserinde, erken tanı tedavide başarı oranını yükseltir.

Prostat kanseri teşhisinde prostat spesifik antijen (PSA) ve parmakla rektal muayene (PRM) önceliklidir. PSA oldukça duyarlıdır ancak prostat kanseri için spesifik değildir. İyi huylu prostat hiperplazisi gibi iyi huylu patolojiler PSA seviyelerini yükseltebilir ancak normal PSA seviyeleri prostat kanserini dışlayamaz.

Prostat kanseri tanısı transrektal ultrasonografi (TRUS) ile alınan çoklu prostat biyopsisine dayanır. Fakat biyopsi sonucu kanser tanısı gelmese bile anormal olarak yüksek kalan veya yükselmeye devam eden PSA değerleri kanser şüphesinin devam etmesine neden olur. Bu durumlarda yeni bir görüntüleme tekniği olan multiparametrik prostat MR önemli katkılar sağlayabilir. Multiparametrik prostat MR prostat kanseri tanısı haricinde evreleme ve aktif izlemde de önemli yer tutmaktadır.

Multiparametrik prostat MR, prostat bezinin anatomik ve fonksiyonel anlamda mükemmel bir şekilde çözümlenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda prostat kanserinin tespiti ve evrelendirilmesi için de bir araç görevi görür. Aynı zamanda bölgesel genişlemeyi, pelvik lenf düğümlerini ve pelviste kemik metastazları değerlendirir. Tek başına ultrason, prostat kanseri için yeterli değildir.

Multiparametrik prostat MR başlıca dört bileşenden oluşmaktadır. Yüksek çözünürlüklü MR imajları, Difüzyon MR, ADC haritalaması, Perfüzyon MR. Tüm bu bileşenler kullanılarak tümör varlığı, var olan tümörün prostat bezi dışına taşıp taşmadığı ve başka organlara sıçrama olup olmadığının tanısı konup, aynı seansta tümörün evrelemesi yapılabilmektedir.

Multiparametrik Prostat MR Avantajları

  • Prostat kanser tespitinde girişimsel olmayan en hassas görüntüleme yöntemidir.
  • Elde edilen parametrelerin skorlaması yapılarak hastalara erken evrede tanı konulur.
  • Tümörün yerini daha net olarak belirleyebilen yöntem sayesinde biyopsi öncesi uygulanması durumunda biyopside daha doğru sonuçlar elde edilebilir.
  • Kanserin görüntülenmesinde sağlanan başarı sayesinde MR incelemesi ile prostatında anormal bulgu saptanmayan hastalarda biyopsi yapılması gerekliliğini azaltır.
MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.