Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

Koroner Kalsiyum Skorlama

Kalsiyum skorlama koroner arter hastalığı riskini araştırmada kullanılır. Bu tetkik ancak gelişmiş bir bilgisayarlı tomografi cihazı ile yapılır. Kalsiyum skorlama kalp krizi öncesinde alınabilecek tedbirler konusunda klinisyene karar vermede yardımcı olur.

Koroner Kalsiyum Skorlama Nedir?

Kalsiyum skorlama koroner arter hastalığı riskini araştırmada kullanılan bir tarama yöntemidir. Bu tetkik ancak gelişmiş bir bilgisayarlı tomografi cihazı ile yapılır.

Koroner arterler kalp duvarına oksijen taşıyan damarlardır. Aterosklerotik değişiklikler (kireçlenme-damar sertliği-plaklar) kalsiyum ve diğer maddelerin damar duvarı iç yüzeyinde birikmesinden oluşur ve zaman içerisinde plaklar lümeni daraltır ve tıkar. Sonuçta bir kalp krizi veya şiddetli bir göğüs ağrısı gelişir.

Bu inceleme ile kalp damarlarında meydana gelen aterosklerotik değişiklikler hakkında bilgi toplanır ve aterosklerotik değişikliklerin derecesi rakamsal olarak belirtilir (skorlama). Kalsiyum skorlama kalp krizi öncesinde alınabilecek tedbirler konusunda klinisyene karar vermede yardımcı olur.

Kalsiyum skorlama hangi durumlarda kullanılır?

Kalsiyum skorlamada amaç hiçbir şikayeti olmayan hastalarda koroner arter hastalığını erken evrede tespit etmek ve derecesini belirlemektir. Bu tetkik klinik şikayeti bulunmayan ancak koroner arter hastalığı açısından risk faktörleri taşıyan hastalara doktorları tarafından önerilen bir tarama testidir.

Bu test çoğunlukla 45 yaşından büyük erkeklere 55 yaşından büyük bayanlara veya menapoz evresindeki bayanlara önerilir. Bazı hastalar doktor önerisi olmadan kendini rahatlatmak için bu tetkiki yaptırmak isteyebilir. Koroner arter hastalığı için majör risk faktörleri şunlardır: 

  • Yüksek kolesterol düzeyi,
  • Ailede kalp hastalığı,
  • Şeker hastalığı,
  • Yüksek kan basıncı,
  • Sigara kullanımı,
  • Şişmanlık,
  • Kısıtlı fiziksel aktivite.
MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.