Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

Beyin MR Spektroskopi

MR spektroskopi; Beyinde bir takım lezyonların uğradığı biyokimyasal farklılıkları ve metabolitlerin ölçümlerini yapan son derece keskin teşhis koyma konusunda önemli bir MR çekim uygulamasıdır.

Beyin MR Spektroskopi

Beyin MR Spektroskopi Nedir?

İleri beyin görüntüleme teknikleri donanım ve yazılım programlarının baş döndürücü gelişimi ile birlikte günümüzde daha sık olarak kullanılmaktadır. Standart MR görüntüleme ile beynin sadece anatomisi ve yapısı hakkında bilgi elde etmek mümkün iken, yeni teknolojiler ile beynin metabolik, biyokimyasal ve hemodinamik yapısı hakkında da bilgi toplamak mümkündür.

İleri beyin görüntüleme teknikleri şunlardır;

  • Difüzyon MR,
  • DTI(Difüzyon Tensör Görüntüleme) ve traktografi
  • Perfüzyon MR,
  • MR spektroskopi,
  • Fonksiyonel MR.

Beyinde bulunan lezyonlara yönelik biyopsi yapmak zor, riskli ve zaman alıcıdır. İleri beyin görüntüleme teknikleri beyinde şüphelenilen lezyonun tümör olup olmadığı hakkında yol gösterici olabilir.

Ayrıca ileri beyin görüntüleme yöntemleriyle tümörün yaygınlığı, türü, metabolik-biyokimyasal yapısı, konuşma, görme ve hareket etmeyi sağlayan alanlar ve yolaklar ile olan ilişkisi değerlendirilebilir. İleri MR görüntüleme yöntemleriyle elde edilen veriler, tedavi yaklaşımlarının belirlemesine yardımcı olur.

İleri beyin görüntüleme yöntemleri, tanı konulması noktasında önemli bir yer tutarken ameliyatı gerçekleştirecek cerrahi ekip için güvenli yol haritasını da belirlemektedir. Tümör, ameliyat öncesi ileri MR yöntemleri kullanılarak her yönüyle incelenir. Tümörün özellikle beyindeki kol bacak hareketleri, görme ve konuşma merkezleri ile ilişkisi detaylı olarak belirlenir.

MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.