Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

MR Anjiyografi

MR anjiografi (MRA),klasik MR görüntüleme ile bir damar içi görüntüleme yöntemi olan anjiografiyi birleştirerek vücudumuzdaki damarlar hakkında detaylı bilgi veren bir yöntemdir.

MR Anjiyografi

MR Anjiyografi Nedir?

Damar ile ilgili hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için anjiyografi kullanır. Anjiyografi işlemleri, vücuttaki büyük kan damarlarının resimlerini üretir. Bazı durumlarda kontrast madde kullanılır.

MR Anjiyografi Nasıl Çekilir?

  • Floroskopi (x-ışınları) altında kateteri damara yerleştirdikten sonra görselleştirmeye yardımcı olmak için kontrast verilerek
  • Bilgisayarlı tomografi (BT)
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)

Manyetik rezonans anjiyografide (MRA),kan damarlarını değerlendirmek ve anormallikleri belirlemeye yardımcı olmak için güçlü bir manyetik alan, radyo frekans dalgaları ve bir bilgisayar kullanılır. Bu çekim, tüm MR tabanlı çekimler gibi radyasyon kullanmaz.

Bir MRA incelemesinde kontrast madde kullanılabilir veya kullanılmayabilir. Gerekirse, gadolinyum bazlı bir kontrast madde enjeksiyonu kullanılabilir. Gadolinyum, BT anjiyografide kullanılan iyotlu kontrast maddeden daha az alerjik reaksiyona neden olur. Doktor veya teknisyen, kontrast maddeyi genellikle kolunuzdaki bir damara küçük bir intravenöz (IV) kanül yerleştirerek uygulayacaktır.

Beyin, boyun, karın (böbrekler ve karaciğer gibi),pelvik, bacak, ayak, kol ve el damarlarını incelemek için MRA kullanılır.

MR Anjiyografi Neden Çekilir?

  • Göğüs ve karın ana atardamarlarında bulunan anevrizmaları(balonlaşma),diseksiyon/ayrılmayı tespit eder,
  • Beyine giden kan akışını sınırlayan ve felce neden olan karotid arterindeki aterosklerotik (plak) hastalığını saptar,
  • Beynin içinde küçük bir anevrizma veya arteriyovenöz malformasyon (AVM) -damar yumaklarını- gösterir,
  • Bacaklarda atardamarları daraltan plak hastalığını tespit eder ve endovasküler müdahale veya ameliyat için hazırlanmaya yardımcı olur,
  • Böbreklere giden arterlerdeki hastalığı tespit eder,
  • Travma sonrası damar yaralanmalarını gösterir,
  • Kan damarlarındaki doğumsal anormallikler görüntülenir.
MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.