Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

Meme MR

Meme MR, X-ışınları kullanılmadan güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları ile her iki memenin aynı anda görüntülenmesidir. Meme MR ancak destekleyici bir inceleme yöntemi olarak kullanılmalıdır.

Meme MR

Meme MR Nedir?

Meme MR, X-ışınları kullanılmadan güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları ile her iki memenin aynı anda görüntülenmesidir. Gelişmiş bilgisayarlar aracılığı ile memenin her düzlemde iki veya üç boyutlu imajları elde edilir.

Erken meme kanseri teşhisinde ve diğer meme hastalıklarında öncelikli olarak mamografi ve ultrasonografi kullanılır. Meme MR ancak destekleyici bir inceleme yöntemi olarak kullanılmalıdır.

Erken meme kanseri teşhisinde meme MR’nin katkısını göstermek amacıyla çeşitli bilimsel çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan son çalışmalarda, mamografide gözden kaçan küçük meme kitlelerinin MR ile tespit edilebildiği gösterilmiştir. Ayrıca meme MR, dens meme yapısına sahip genç bayanlarda meme kanserini tespit etmede yardımcıdır.

Meme MR Kullanım Alanları

  • Mamografi tetkikinde tespit edilen ancak karakteri konusunda kesin yargıya varılamayan lezyonların değerlendirilmesinde.
  • Ailede meme kanser öyküsü bulunan yüksek riskli bayanlarda meme kanseri taramasında.
  • Dens meme yapısına sahip genç bayanlarda meme kanseri taramasında.
  • Silikon meme protezi bulunan bayanlarda  meme kanseri taramasında.
  • Operasyon geçiren hastalarda operasyona bağlı skar dokusu gelişimi ile tekrarlayan tümöral doku gelişimini ayırt etmede.
  • Meme kanserine yönelik kemoterapi alan hastalarda tedavinin etkinliğini değerlendirmede.
  • Meme koruyucu cerrahi öncesinde memede eşlik edebilecek diğer kitlelerin tespit edilmesinde.
  • Mamografi veya ultrasonografi ile tespit edilen kanserleri evrelemede.
  • Meme biyopsisi veya lokal cerrahi sonrasında kanserin cerrahi sınırlar dışına uzanıp uzanmadığını değerlendirmede kullanılır.
MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.