Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

MR Ürografi

MR ürografi böbrekleri ve idrar yollarını değerlendirmek için kullanılır. MR Ürografi İntravenöz Piyelografiden (IVP)farklı olarak toplayıcı sistem dışında da böbrek ve çevre dokular hakkında detaylı bilgiler verir.

MR Ürografi

MR Ürografi Nedir?

MR ürografi böbrekleri ve idrar yollarını değerlendirmek için kullanılır. MR Ürografi İntravenöz Piyelografiden (IVP)farklı olarak toplayıcı sistem dışında da böbrek ve çevre dokular hakkında detaylı bilgiler verir. MR ürografi ile böbrekteki bir patolojinin kaynağı hakkında IVP’ye göre daha kesin ve net bilgiler elde edilir.

MR ürografi, idrarda kan (hematüri) olan hastaları değerlendirmek, daha önce üriner toplayıcı sistem kanseri öyküsü olan hastaları takip etmek ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda anormallikleri belirlemek için kullanılır. MR ürografi, idrar yolunun görüntülenmesine ek olarak, diğer abdominal ve pelvik yapılar ve bunları etkileyebilecek hastalıklar hakkında değerli bilgiler verir.

MR ürografi kontrast madde kullanılmadan da yapılabilir. Bu nedenle MR ürografi, hamilelerde, cocuklarda ve kontrast madde alerjisi veya renal yetmezliği olan hastalarda tercih edilir.

MR Ürografinin Avantajları

  • MR, girişimsel olmayan ve radyasyon içermeyen bir görüntüleme tekniğidir.
  • MR, diğer görüntüleme yöntemleriyle gizlenebilecek anormallikleri tespit eder.
  • MR’de kullanılan gadolinyum içerikli kontrast maddeler, BT’ de kullanılan iyot bazlı kontrast maddelere göre çok daha az alerjiktir.
MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.