Matrix RadyolojiYorumlarBize UlaşınDoktor GirişiDoktor Girişi
Menü

MR Defekografi

MR defekografi, dışkılamanın çeşitli aşamalarında görüntüler elde etmek için manyetik rezonans görüntüleme kullanan, girişimsel olmayan bir tetkiktir.

MR Defekografi

MR Defekografi Nedir?

MR defekografi, dışkılamanın çeşitli aşamalarında görüntüler elde etmek için manyetik rezonans görüntüleme kullanan, girişimsel olmayan bir tetkiktir. MR defekografi ile pelvik kasların çalışması değerlendirilir ve rektal fonksiyon hakkında bilgi elde edilir. Anal inkontinans(gaz-gayta kaçırma),kabızlık ve pelvik organ prolapsusu(sarkması) gibi bir kişinin dışkı yapma kabiliyetini engelleyebilecek durumların nedenini belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Doktorunuza herhangi bir sağlık sorunu, son ameliyatlar veya alerjiler hakkında ve hamile olma ihtimaliniz olup olmadığı hakkında bilgi verin. Manyetik alan zararlı değildir ancak bazı tıbbi cihazların arızalanmasına neden olabilir. Çoğu ortopedik implant risk oluşturmaz, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz veya metal varsa her zaman teknisyeni uyarmalısınız

MR Defekografi Neden Çekilir?

Bağırsak hareketi sırasında pelvik kasların ne kadar iyi çalıştığı hakkında bilgi edinmek

  • Anal fonksiyon hakkında bilgi sağlamak,
  • İstem dışı gaz-gayta kaçırma nedenini araştırmak,
  • Kabızlığın nedenini veya dışkılama zorluğunu belirlemek,
  • Pelvik organ prolapsusu veya rektum duvarının bir kısmının veya tamamının yerinden kaydığı bir durum olan rektal prolapsus gibi rektal fonksiyonu ve pelvik taban bozukluklarını (pelvik taban disfonksiyonu olarak da adlandırılır) teşhis etmek ve değerlendirmek,
  • Cerrahi ve tedavi planı için bilgi toplamak.
MATRİX RADYOLOJİ
Sizden Gelenler
Tümünü Göster
Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaMatrix RadyolojiGörüntüleme Merkezi Ankara
+90312 286 00 19
+90501 325 90 85
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.